Kötü Ekim Düzeltme

Saç ekimi cerrahisi ilk bulunduğunda saçında incelme yada azalma olan bütün kadın ve erkekler nihayet bir umutları olmuştur. Bu yeni teknolojiyi karşılayabilenler bu işi yaptığını iddia eden doktorlara koştular ne yazık ki hen üz emekleme aşamasında olan saç ekim tekniği ve işinin ehli olmayan ekipler yüzünden bir çok insan doğal görünmeyen, hatta itici görünen saçlara sahip oldular. Halen bir çok klinik yöntemlerini değiştirip geliştirmediği için yada saç ekimi kurallarını takip etmediği için kötü sonuçlara imza atmaktadır.Konusunda deneyimli olmayan personel çalıştırmakta sonuçların kötü olması nedenlerindendir.

Cerrahi Problemler

İlk başlarda uygulanan FUT (Kesi yöntemi ) ile ilgili problemler şunlardır

 • Donör alanı olarak bilinen kısımdan doku alındıktan sonra dikiş atılan bölgenin sünerek uzaması saçsız bir alana dönüşmesi yada skar ( yara izi ) bırakması
 • Alınan doku parçası köklere bölünürken köklerin hasar görmesi ve ekim sonrası çıkmaması
 • Doku parçalarının iri olması yüzünden uzadığında gruplar halinde görülmesi ve kök aralarında boşluk oluşması

FUE yöntemi ( Lataral Slit ) ile ilgili problemler şunlardır

 • Greftler büyük Punch ( bıçak ) lar kullanılarak  alındığı için donör bölgesinde dışarıdan görülebilen büyük boşluklar oluşması
 • Greftleri yerleştirmek için açılması gereken deliklerin olması gerekenden büyük açılması nedeniyle ekim sonrası bu alanlarda çukurluk oluşması ve doğallığı bozması

NOT: Micro yada advanced FUE yöntemleriyle yukarıdaki sorunlar büyük oranda azalmıştır.

Geçmişden Geleceğe

Zaman içinde kullanılan materyallerin küçülmesi kullanan kişilerin deneyim kazanması ve ilave ilaçların devreye girmesiyle bu sorunlar azalmıştır , kliniğimizde uygulanan operasyonlarda uyguladığımız implanterpen yöntemiyle tamamen doğal karşıdan bakınca saç ekimi olduğu anlaşılmayacak operasyonlara imza atıyoruz.

Hasarı Giderme

Doğru şekilde yerleştirilmemiş greftleri yada önceki operasyondan kalan yara izlerini düzeltmek tecrübe ve yoğun uğraş gerektirir. Hasarı düzeltmek için,var olan kaynakları belirlemek ( alınabilecek greft sayısı )  kişiye uygun plan yapmak ve olabilecek en doğal görüntüyü tasarlamak gerekmektedir.

Nasıl Düzeltiyoruz

Vaka 1

İlk ekim yapıldığında ön tarafında bir miktar saçı olan hastamızın saçları son 2 yıl icinde döküldüğü için  ön hattında 4 ve 5 telli greftleri gruplar halinde görülmektedir, aralarında geniş boşluklar olduğundan itici bir görüntü sergilemekte ve hastamız şapkasız dışarı çıkamamaktadır.

Çözüm

 • Önceden ekilen greftler uygun büyüklükteki ( 01,02,03 mm ) kesiciler yardımıyla iz bırakmayacak şekilde çıkartılır.
 • Bu noktadan geriye doğru saç olan alan hesaplanır
 • Donör bölgesinden (eğer yeterli greft yoksa sakal yada göğüsten ) gerekli greft çıkartılır.
 • Yara izi görülmemesi için söküm yapılan alandan başlayarak önce tekli sonra çoklu greftler kullanılarak doğru açıda ve yönde yeniden saç ekimi yapılır.

Vaka 2

Önceden ekilen greftlerin çoğu çıkmadığı için sağ ve sol köşelerin farklı yoğunlukta ayrıca ekilen greftler dik pozisyonda taranıp şekil verilmesi çok zor. Seyreklik yüzünden hastamız kapatıcı ( toppic vb. ) kullanmadan dışarı çıkamıyor.

Çözüm

 • Yüzdeki orantı kuralları çerçevesinde sağ ve sol köşe orantısı yeniden hesaplanır olması gereken sac ve sakak çizgisi oluşturulur.
 • Yönleri ve açıları yanlış olan greftler belirlenir sökülmesi gerekenler işaretlenir sökülemeyecek durumda olanlar için kamufle etme planı hazırlanır.
 • Kamuflaj ve sıkılaştırma için gereken greft sayısı hesaplanır bu greftler için donör alanı sakal ve göğüs bölgesi incelenir.
 • Söküm işlemi gerekiyorsa yapılır alınan greftlerle kamuflaj ve sıklaştırma işlemi yapılır.

Sonuç

Tamamen doğal sık görünen taranabilen şekil verilebilen yeni saçlarınızı kullanabilirsiniz.