Adım adım Operasyon Süreci

Planlama: MikroFUE saç ekimi planlama ile başlar. Saçların ekileceği alanlar işaretlenir. Her bir alana yaklaşık ne kadar greft konulacağı hesaplanır. (Greft: Saç ekiminde başın arkasından alınan ve ekimi yapılan tek, 2 veya 3 saç kökü içeren temel yapı)

Ön saç çizgisi sizin istek ve beklentilerinize göre dizayn edilir ve çizilir. Homojen ve doğal bir görünüm için, tek saç kökü içeren greftler bu hatta yoğun olarak konulacaktır.

Lokal anestezi: Deri önce anestezik ilaçlar ile uyuşturulur. Hissi azalmış deriye lokal anestezi rahatça yapılır. Lokal anestezinin etkisi 6-8 saat sürer.

Implanter pen saç ekimi, ekilen greft sayısına bağlı olarak 4-7 saat arasında sürecektir. Greftler alınırken yan veya yüzüstü, greftler ekilirken sırtüstü veya yarı oturur pozisyonda olacaksınız.

Yemek ve gerekirse tuvalet ihtiyacı için kısa aralar verilebilir. İşlem sırasında dilerseniz televizyon seyredebilir, müzik dinleyebilirsiniz.

Implanter pen saç ekimi tekniğinin aşamaları:

1- Greftlerin (mikrogreftler)başın arkasındaki verici sahalardan alınması.( FUE ) hemsıreler tarafından yapılır

2- Greftlerin eş zamanlı olarak dizilmesi ve sayılması.

3-Alınan greftlerın ımplanter pen ıcıne yerlestırılmesı hemsıreler tarafından yapılır

4- İçine greft yerlestırılen ımplanter pen ıle ekım ıslemı doktor tarafından yapılır

Yöntemin tam başarı vermesi için teknik ayrıntıların özenle ve dikkatlice uygulanması gerekir.

1-Greftlerin başın arkasındaki verici sahadan alınması:

 • Greftler mikromotor ile alınır.
 • Sahayı 3 kat büyüten göz mikroskoplarıyla saç kökleri rahatça görülür.
 • Önce 0.7 mm mikrouçlar ile 2-3 saç teli içeren greftler alınır.
 • Sonra daha ince mikrouçlar ile tekli saç içeren greftler alınır.

Verici sahada saç köklerinin alınması için açılan delikler çok küçük olduğundan hızla iyileşirler ve iz kalmaz.

2-Greftlerin dizilmesi ve sayılması:

 • Greftlerin alınması ile eş zamanlı olarak yapılır.Bir kişi greftleri dizer.
 • Büyütme altında tekli, ikili veya üçlü saç kökü içeren greftler dizilir ve
 • sayılırlar.
 • Greft alma işlemi bittiğinde, greftlerin dizilme ve sayılması da bitmiş olur.

Bu aşamada hafif bir yemek ve ihtiyaç için 5-10 dk. mola verilebilir.

3-Saçların ekileceği alıcı sahada greftlerin yerleştirileceği deliklerin açılması:

FUE yöntemi ile alınan kökler hemşireler tarafından bu kalemlerin içlerine yerleştirilir.Doktor kalemlerin derinliği, yönü ve açısını ayarlayarak cilde enjekte eder.Otomatik olarak iğne geri çekilir ve kök deri altında kalır. Kalemlerin kalınlığı 1mm altında olduğundan istenilen sıklıkta, uygunsa varolan saçları kesmeden seyrelmiş bölgelerin aralarına, sakal ve bıyık bölgelerine hiçbir iz ve çukurluk bırakmadan ekim yapmak mümkün olmaktadır.Ayrıca tamamen doğal görünen kaş ekimleri mümkün olmaktadır.

Normalde ön saç çizgisindeki saçlar 15-30 derece öne doğru uzarlar. Arkaya doğru bu açı artar ve tam tepe bölgesinde saçlar dik olarak çıkar. Arkada ise saçların çıkış yönü geriye doğru gitmeye başlar. Enseye yakın bölgelerde 15 derece aşağıya doğru çıkarlar. Implanter pen  bu açılara, yani bulunduğu bölgedeki saçların çıkma yönüne uygun yönde uygulanır.

4-Greftlerin ekilmesi:

 • Greftlerin deliklere doğru yönde (saç kökü içerde) yerleştirilmelidir.
 • Greftler, dış yüzeyi (epidermis) ekim yapılan derinin dış yüzeyine göre biraz yukarda kalacak şekilde yerleştirilmelidir.
 • Ekim yapılan saçların %100′e yakın olarak yaşaması ve yeniden büyümesi hedeflenir.

Greftlerin yaşaması (alıcı sahada tutması) için kafa derisinin kanlanmasının (beslenmesi) sağlam kalması kesinlikle şarttır.Tecrübeli bir saç ekimi ekibi, bu prensibe uygun sıklıkta saç ekimi yapar.

Greftler ve ekilen saçlar 6-8 ay sonra alıcı sahanın bir parçası haline gelir. Gerekirse, saç yoğunluğunu arttırmak için, yeni greftler aralara güvenle yerleştirilebilir.

Implanter pen uygulaması, yukarıda anlatıldığı gibi, teknikteki özelleşme ve hassasiyet nedeniyle, iyi eğitimli, tecrübeli ve el becerisi olan kişilerce uygulanmalıdır. FUT ve FUE tekniklerinde belirli bir tecrübe kazandıktan sonra Implanter Pen güvenle uygulanabilir.