Saç dökülmesinde medikal tedavi kullanılabilir mi?

Saç dökülmesi problemi hem kadın, hem de erkeklerde görülen bir sorundur. Saç dökülmesine neden olan faktörler kadın ve erkekte ufak farklılıklar gösterebilir.

Saç dökülmesinin, Hormonal veya genetik faktörler, üzüntü, stres, saç derisinde meydana gelen deri hastalıkları, beslenme bozuklukları, demir eksikliği, yanlış saç bakımı, mevsimsel değişiklikler, kirlilik gibi çok çeşitli nedenleri vardır. Saç dökülmesi kendisini ortaya çıkaran faktörlere bağlı olarak çeşitlilik arz eder. Bir kısmı kalıcı, bir kısmi ise geçicidir.

Kalıcı dökülmede dökülen saçların yerine yenisi çıkmaz. Hormonların etkisi veya kalıtsal nedenlere dayanan androjenik (erkek tipi) saç dökülmesi kalıcı dökülmedir. Bu tür dökülmenin tedavisi ancak saç ektirmektir.

Bazı hastalık ve besin eksikliğine bağlı dökülmelerde medikal tedavi yani ilaçlı tedavi mümkündür. Medikal tedavi erken dönemde yapılırsa başarılı olur. Saçlar döküldükten sonra yapılan medikal tedavi sonuç vermez.

Saç dökülmesini önlemek adına kullanılan medikal tedaviler

Amerikan kökenli ve uluslararası kabul gören bir kuruluş olan FDA (American Food and Drug Administration)nın onaylamış olduğu finasterid adlı etken madde erken dönemde müdahale edildiğinde androjenik saç dökülmesini durdurabilmektedir.

Saç köklerini uyararak saçın büyümesini sağlayan Minoxidil etken maddesi de saç dökülmesinin ilaçlı tedavisinde kullanılmaktadır.

Finasterid

Testesteron hormonunun, saç dökülmesine neden olan dihidrotestesteron formuna dönüşümünü sağlayan enzimin faaliyete geçmesini durdurarak saç dökülmesini önleyen bir ilaçtır. Dihidrotestesteron hormonu erkek tipi saç dökülmesini tetikleyen bir hormondur.

Saç dökülmesinde en yaygın kullanılan ilaçlardandır. İlaç tablet formundadır ve ağız yoluyla alınır. Dökülmenin yeni başladığı erken dönemde daha fazla etkili olmaktadır.

Finasterid’in beş yıllık kullanım süresi sonunda kullanıcıların %90’ında saç yoğunluğu artırmış veya en azından saç dökülmesinin durması şeklinde iyi sonuçlar alınmıştır.

Saç ekimi sonrasında, destekleyici tedavi olarak kullanılabilir. Finasterid, saç dökülmeleri yeni başlamış yani saç teli henüz incelmeye ve zayıflamaya başlamış genç yaştaki hastalarda daha etkilidir.

Saç dökülmesini durdurabilmesi için ilacın en az bir yıl kullanılması önerilmektedir. Bir yıldan az olan kısa süreli kullanımlarda etkisi kalıcı olmamaktadır. Bir yıldan kısa süreli kullanım sonrasında İlaç bırakıldığında saçlar eski sağlıksız haline dönmektedir.

Finasterid kullanımının en önemli yan etki, seksüel fonksiyon bozukluğudur.

Finasterid kadın ve erkek hastalarda kullanılabilir, ancak doğum anomalisi oluşturduğundan hamilelerin bu ilacı kullanması doğru değildir.

Minoxidil

FDA (American Food and Drug Administration) onaylı, Saçlı deriye masajla birlikte uygulanan losyon tipi ilaçtır. Kadınlarda %2’lik formu, erkeklerde ise %5’lik formu kullanılmaktadır. İlk olarak kan basıncını denetlemek amacıyla kullanılmış ve vücutta kıllanmaya yol açan yan etkisi görüldükten sonra saç dökülmesi tedavisinde kullanılabileceği düşünülmüştür. Etki mekanizması tam olarak bilinmemektedir. İlaç devamlı kullanıldığında saç dökülmesini yavaşlatmaktadır. Kullanım bırakıldığında saçlar 3 ay içinde eski haline dönmektedir. Finasterid ile birlikte kullanıldığında daha güçlü bir olumlu bir etki ortaya çıkmaktadır.

Dökülmenin yoğunluğuna göre günde bir-iki sefer kullanılabilir.  Kullanımı, Saç dökülmesinin görüldüğü alanda direkt saçlı deriye püskürtmek şeklinde olur. Losyon ve köpük formunda üretilmektedir. Püskürtme sonrasında saçlı deriye parmak uçlarıyla masaj uygulanır. Masaj sonrasında eller iyi bir şekilde yıkanmalı, ilacın veya ilaç bulaşığı ellerin göz ile temas etmemesine çok dikkat etmelidir. İlacın etkisini göstermesi 4-6 ay içerisinde olur.

İlacın yan etkileri, sürülen bölgede kaşıntı ve kızarıklık şeklindedir. Böyle durumlarda ilacın kullanımına bir süre ara verilir.

Diğer yöntemler

Bilinen preperatlar dışında hekimler hastalarına saç ekimi ve ilaçlı tedavilerden başka farklı bileşenlere sahip şampuan, losyonlar ya da bitkisel ürünleri tavsiye edebilmektedir. Saç dökülmesinin tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de saçın ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin saç köklerinin bulunduğu deri tabakasına doğrudan enjekte edilmesi şeklinde yapılan mezoterapidir. Saç dökülmesine karşı lazer uygulamalarından da yararlanılmaktadır. Hangi tedavi yöntemi tercih edilirse edilsin başarılı sonuçlar alabilmek için tedavinin zamanı iyi tayin edilmelidir.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bitkiler pek çok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi saç dökülmesi tedavisinde de kullanılmaktadır. Saç dökülmesine karşı halk arasında bilinen bitkisel kökenli yağlar badem yağı, zeytinyağı, susam yağı gibi yağlardır. Bu ürünler saçı besleyerek canlı kalmasını sağlar. Ancak, saça sürülen jöle, krem, saç şekillendiriciler, saç boyası gibi bazı kimyasallar saça zarar verebilmektedir.

Mezoterapi

Saç mezoterapisi nedir?

Mezoterapi kısaca, derinin mezodermden köken alan tabakasına ilaç enjeksiyonu şeklinde uygulanan,tamamlayıcı ve alternatif tedavi uygulaması olarak tanımlanabilir. Mezoterapi, saç dökülmesi yanında yüz gençleştirme, selülit gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır. Her tedavi için farklı kimyasal maddelerin karışımından oluşan mezoterapi preperatları hazırlanır.

Saç hücrelerinin ihtiyaç duyduğu mineraller, vitamin, bazı antioksidanlar ve protein gibi besin maddelerinin ince uçlu, tek kullanımlık steril mezoterapi iğnelerine sahip enjektörler yardımıyla saç köklerinin yer aldığı derinin orta tabakasına verilmesi işlemine ise Saç Mezoterapisi adı verilmektedir. Bu yöntem ile besin maddeleri doğrudan saç köklerine intikal ettirilmiş olur. Kolay uygulanan bu yöntem ile saç hücrelerinin iyi beslenmesi sağlanarak saç dökülmesinin önüne geçilir.

Uygulama el ile yapılabildiği gibi bilgisayar destekli cihazlar yardımıyla da yapılabilmektedir. Verilen ilacın her bölgeye eşit derecede dağılımı için bilgisayarlı cihazların kullanımı daha iyi sonuç verir. Uygulamada 2-4 mm’lik iğneler kullanılır. Bu uygulama ile saç hücrelerinin ihtiyacı olan bütün besin maddeleri kolay bir şekilde saç derisine uygulanır. Cerrahi bir işlem gerektirmez, bu yönüyle acısız, ağrısız bir yöntem olarak kabul edilir.

Saç mezoterapisi nasıl gerçekleştirilir?

Saç dökülmesi yaygın olarak yaşanan bir sorun olduğundan, tedavisi için her geçen gün farklı yöntemler geliştirilmektedir. Saçları dökülmesinde saç ekimi, lazer tekniği ve daha farklı birçok tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Saç dökülmesini önlemek ve saçların daha sağlıklı olmasını sağlamak adına uygulanan tedavi yöntemlerinden biri de Saç Mezoterapisi yöntemidir. Saç Mezoterapisi ile mezoderm uyarılarak dökülme şikayetleri büyük ölçüde azaltılır.

Saç mezoterapisi öncesine, saç derisine yapılan özel bir masaj sonrasında uygulanan termoterapi (buhar uygulaması) ile deri yumuşatılarak uygulamaya hazır hale getirilir.

Saç mezoterapisi uygulamasında enjekte edilecek kimyasal karışım saçın yapısına, dökülme şekli ve yoğunluğuna, yıpranma orana göre özel olarak hazırlanır. Bu karışımların içerisinde kan dolaşımını arttırıcı maddeler, vitaminler, çeşitli iz elementler yer alır. Hazırlanan karışım, ucunda steril mezoterapi iğnelerine sahip mikro enjektörle orta deri tabakasına verilir.

Mezoterapi elle veya mezoterapi tabancalarıyla yapılır. Ancak elle uygulama sırasında ilacın dozunu ayarlamak ve uygulamayı saç derisi yüzeyine eşit ölçüde yapabilmek oldukça zor ve zaman alıcıdır.Bilgisayar tarafından kontrol edilen mezoterapi tabancası ile uygulama, bütün saç derisine daha kolay ve eşit olarak yapılabilmektedir. Enjekte edilen ilacın dozu Bilgisayar ekranından takip edilebilmektedir.

Uygulama sonrasında saçın belli bir süre yıkanmaması ve saça herhangi bir kimyasal maddenin sürülmemesi gerekmektedir.

Saç mezoterapisi seans sayısı

Saç Mezoterapisi genellikle 10 seans yapılır. Her bir seans 15-30 dakika sürer. Ancak uygulanacak seans sayısına kişilerin saç yapısı analiz edilerek karar verilir.

Yapılan analizlerde hasta yaşı, saçın yıpranma oranı, dökülme oranı ve saç telinin yapısı dikkate alınarak tedavi seanslarının sayısı ve aralıklarının ne olacağına karar verilir.

Genel olarak Saç Mezoterapisi 10 seans uygulanır. Seanslar erkeklerde 10-15 dakika olup kadınlara göre daha kısadır. Mezoterapi seansı kadınlarda ise 30 dakikadır. İlk dört seans hatada bir uygulama şeklinde yapıldıktan sonra diğer seanslar 15 günde bir yapılmaktadır. Bütün seanslar tamamlandıktan sonra tedaviyi destekleyici olarak ayda bir takviye seansları yapılabilir.

Saç mezoterapisinin saç üzerinde gösterdiği etki

Saç Mezoterapisi ile orta deri tabakasındaki saç kökleri uyarıldığından dökülme şikayetleri büyük ölçüde azaltılır veya tamamen durdurulabilir.

 • Saç hücrelerini besler. Saç Mezoterapisi ile saç hücrelerinin ihtiyaç duyduğu besin maddeleri doğrudan köklerine verildiğinden saç dökülmesi belirgin şekilde durdurulmaktadır.
 • Saçın daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlar.
 • Saç kaybı sadece dökülme şeklinde olmaz. Saç telinde meydana gelen incelme, kopma, yıpranma yoğunluk ve hacim kaybı şeklinde de saç kaybı yaşanabilir. Saç Mezoterapisi ile saçlarda kalınlaşma, canlılık, dolgunluk meydana gelir.
 • Saç Mezoterapisi ile saç hücrelerinin ihtiyaç duyduğu besin maddeleri doğrudan saç köklerine verildiğinden hücrelere, dolayısıyla saçlara yeniden canlılık kazandırmak mümkündür.
Saç mezoterapisi uygulamasının etki süresi nedir?

Mezoterapi saçlarda, haricen yapılan bakımlara göre daha uzun süreli bir iyileşme sağlar. Saç Mezoterapisinin etkisi, dökülmenin nedenlerine, dökülmenin şekline ve yoğunluğuna bağlı olarak değişim gösterir. Bu etki genellikle üç ile dört yıl arasında değişir. Üç ile dört yıl sonra uygulama tekrarlanabilir.

Saç mezoterapisi kimlere uygulanabilir?

Saç Mezoterapisi saç dökülmesi sorunu yaşayan her yaştan erkek ve kadına yapılabilir. Saç Mezoterapisi çok kolay uygulanması, ağrısız ve acısız olması nedeniyle küçük yaş gruplarında olan kişilere de yapılabilir.

Saç Mezoterapisinde Kullanılan kimyasal maddeler

Saç mezoterapisinde kullanılan başlıca bileşenler şunlardır:

 • Bazı vitamin ve mineral ve uyarıcılar: dexpanthenol (Vitamin B5), Biotin, Vitamin C, Vitamin A, multivitaminler, vitamin B5, Vitamin H (B7 vitamini) kobalt, bakır, sülfür, magnezyum, ginkgo biloba, minoxidil
 • Damar genişleticiler: peridil heparin ve buflomedil
 • organik silisyum, lidokain
 • Lokal anestezi ilaçları

Saç Mezoterapisinde kişinin ihtiyaçları gözetilerek başka ilave kimyasallar da kullanılabilir.

Saç mezoterapisi acılı bir uygulama mıdır?

Saç Mezoterapisi ağrısız ve acısız bir uygulama olarak bilinir. Uygulamada çok ince iğneler kullanıldığından hastalar acı duymazlar.

Saç mezoterapisinin avantajları nelerdir?

 • Saçlı deriye lokal olarak uygulanabilir. Dolayısıyla uygulama saç dökülmesi yaşanan alan veya alanlarla sınırlandırılabilir.
 • Saç hücrelerinin ihtiyaç duyduğu besin maddeleri dorudan saç köklerinin yer aldığı deri tabakasına enjekte edilir.
 • Yapılan tedavi kısa sürede etkisini gösterir.
 • Saçların daha yoğun, canlı ve parlak bir almasını sağlar.
 • Verilen kimyasalların dışında, uygulamanın yan etkisi yoktur.
 • Maliyeti düşüktür.
 • Uygulamanın başarı oranı yüksektir.
 • Seansların süresi kısadır.
 • Uygulama, nispeten kolay, zahmetsiz, ağrı ve acısızdır.

Saç mezoterapisi tedavisine ek olarak yapılan tedavi yöntemleri

Uygulama esnasın kişileri durumuna göre ek tedavi yöntemleriyle kombine edilerek yapılabilir. Bu yöntemlere örnek olarak; saç lazeri ve radyo frekans yöntemleri verilebilmektedir. Uygulama sonrasında ilaçlı tedavi yöntemine başvurulabilir.

Saç mezoterapisi kesin olarak başarı ile sonuçlanan bir tedavi yöntemi midir?

Saç Mezoterapisinde kullanılan ilaçların, her ilacın olduğu kadarıyla olabilecek yan etkileri dışında uygulamanın hiçbir yan etkisi yoktur. Verilen kimyasallar çoğunlukla besin maddeleriyle sınırlıdır.Dolayısıyla saç mezoterapisi yüksek oranda başarılı sonuçlar veren bir tedavidir. Saç dökülmesini durdurduğu gibi saçlara yoğunluk ve canlılık da kazandırır.

Lazer terapisi

Tıp hızlı bir gelişim seyri göstermektedir. Lazer teknikleri birçok tedavide kullanılmaktadır. Son zamanlarda lazer uygulaması, saç gençleştirme ve saç dökülmesi tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Saç dökülmesinde saç ekimi, mezoterapi ve daha farklı birçok tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Lazer tedavisi de bunlardan biridir. Lazer tedavisi, saç dökülmesini durdurmak amacıyla uygulanan,cerrahi operasyon gerektirmeyen, ağrısız ve acısız bir tedavidir.

Saç gençleştirme adına yapılan lazer tedavisi

Saçlar zamanla yıpranır. Saç sağlığını olumsuz etkileyen faktörlerin başında alkol ve sigara kullanımı gelir. Bunların dışında, hava kirliliği, kullanılan kimyasal ürünler, yanlış şampuan kullanımı, uygulanan yanlış bakım teknikleri, üzüntü, stres, çeşitli hatalıklar, beslenme bozuklukları gibi çevresel etkenler de saç dökülmesine sebep olabilir; çevresel faktörler de saçların yıpranmasına nende olmaktadır.

Sağlığının bozulması sonucunda saçlar parlaklığını kaybeder ve bakımsız bir görünüm oluşturur. Özellikle bayanların çok tercih ettiği saç bakım ürünleri, saç köklerini yeniden güçlendirecek etliyi sağlayamaz. Son zamanlarda, lazer tedavisi yıpranmış saç köklerini yeniden güçlendirmek için en çok başvurulan yöntemlerden biridir. Lazer tedavisinde diot ışınları düşük dozda ve belli aralıklarla saçlara uygulanır. Lazer tedavisi saç hücrelerinin protein sentezi ve hücre metabolizmasını uyarır. Bu uygulama kan akışını da artırır. Bu tedavinin sonrasında saç, sağlığına kavuşmaya, incelmiş olan saç telleri yeniden güçlenmeye başlar.

Tedavide ağrı ve acı hissedilmez, hiçbir yan etkisi de yoktur. Hastalar kendini iyi hisseder. Tedavi sırasında kişiler kitap, gazete okuyabilirler. Kişilerin saç yapısına göre Lazer tedavisi %40 -50 oranlarında yeni saç oluşumuna yol açmaktadır. Lazer tedavisinin saç pigmentlerini de uyardığı, dolayısıyla saçlarda oluşan beyazlamayı da azalttığı kabul edilmektedir.

Saç dökülmesine karşı lazer tedavisini kimler yaptırabilir?

Özellikle stres, çeşitli hatalıklar, beslenme bozuklukları gibi çevresel etkenlere bağlı olarak yaşanan saç dökülmelerinin görülme sıklığı her geçen gün artmaktadır. Son zamanlarda kadınlarda da saç seyrelmesi ve saç dökülmesi sık görülen bir rahatsızlık olmuştur.

Ancak erkeklerde daha çok genetik faktörlere bağlı olarak yaşanan ve başın üst bölümünde ve alında görülen dökülme, kadınlarda başın genelinde görülür. Lazer tedavisi özellikle genetik faktörler dışındakistres, beslenme bozuklukları gibi çevresel etkenlere bağlı dökülmelerin tedavisinde hem kadınlarda hem de erkeklerde başarıyla uygulanan bir tedavidir. Lazer tedavisinde saç kökleri diot ışınları ile direkt uyarılır ve canlılığını yitirmiş olan saç hücrelerinde organel faaliyetleri artırılarak saçların yeniden çıkması sağlanır. Tedaviye öncelikle canlılığını yitiren saçların bulunduğu bölgeden başlanır. Lazer tedavisi ile saç ekimi kombine edilerek birlikte de uygulanabilir. Önce Lazer tedavisi ile saç kökleri uyarılır ve ardından saç ekimi yapılırsa daha iyi sonuçlar alınabilir.

Lazer tedavisi ne kadar sürede etkili olur?

Lazer Tedavisi ile kısa sürede sağlıklı saçlara kavuşabilmek mümkün olur. Tedavinin etkisi 3 ay içerisinde tam olarak görülmeye başlar ve üç ile dört yıl devem edebilir.

Saç ekimi ile lazer tedavisi arasındaki fark nedir?

Saç ekimi, erkekler tarafından en çok kullanılan estetik müdahaledir. Saç ekimi, bazı hastalıklar ile yanık, yüz germe gibi çeşitli fiziksel nedenlerden meydana gelen saçsızlıkların tedavisinde de kullanılır.

Hormonal ve kalıtsal nedenlerle dökülen, başın üst kısmı ve alında belirgin açıklıkların oluştuğu ve yeniden çıkması mümkün olmayan saç dökülmeleri, saç ektirmeyi gerektirir. Saç ektirecek kadar geniş açılmaların oluşmadığı kişilerde lazer tedavisi saç ektirmeye tercih edilir. Lazer yöntemi ile ince ve zayıf yapıda olan saç teli kalınlaşıp canlılık kazanacağı için özellikle belli yerlerde lokalize olmayan kısmi dökülmeler rahatlıkla kapatılabilir. Bu tedavi ile saç üretemeyen saç folikülleri yeniden sağlığına kavuşarak üretken bir yapı kazanır. Diğer taraftan tek bir saç teli üreten foliküller lazer tedavisiyle daha fazla saç teli üretmeye başlar.

Lazer Tedavisi saçların daha dolgun, daha canlı, ve daha parlak olmasını sağlar. Kafanın belli yerlerinde lokalize olmayan kısmi dökülmeler, bu tedavi yöntemiyle kısa sürede ve etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Lazer yöntemi esnasında acı duyulur mu?

Lazer Yöntemi ile tedavide herhangi bir kesme işlemi veya cerrahi müdahale yapılmadığından acı hissedilmez. Lazer tedavisi acısız ve ağrısız bir tedavi yöntemidir. Bu özelliğinden dolayı insanlar diğer tedavi yöntemlerine oranla daha çok lazer tedavisini tercih etmektedir.

Lazer Tedavisi yöntemi ayrıca, saçlardaki renk pigmentlerini de uyardığından onların düzgün çalışmasını sağlamakta ve saçlardaki beyazlanmayı da azaltmaktadır. Bu özelliği, Lazer Yönteminin diğer tedavi yöntemlerine göre avantajlı tarafıdır.

Lazer tedavisiyle ile dövme sildirme, epilasyon, kılcal damar tedavisi, ben tedavisi ve tırnak mantarı tedavisi de yapılabilir.