Sakal Ekimi

Sakal bir erkeğin görüntüsünü tamamlayan aksesuar niteliyinde önemli bir yapıdır.Sakal ve bıyık bır cogumuz ıcın saclarımızdan daha onemlıdır.yuzumuzun onemlı bır kısmını kaplayan sakallar ve agız burun hattını cerceveleyen bıyık eksıklıgı yada seyreklıgı durumunda asırı dıkkat cekebılır ve rahatsızlık verebılır  sac kaybının aksıne sakal kaybı dogal degıldır ve kozmetık olarakda kabul edılemez .

sakal dokulmesının temel sebeplerı arasında bır cok tiroıt hastalıkları sıstemık hastalıklar yanıklar dovmeler enfeksıonlar tekrar eden kas alımları dogumsal yoklugu sayılabılır bunun sonucunda sakallar  tamamen yok, ince,eksik yada yara izi ile bölünmüş olabilir.

Sakal ekimi yada duzeltılmesı sac ekımı yontemlerıne cok benzerdır.uygun adaylarda ekılen sakallar kalıcıdırlar. sakalın kendıne has bır seklı yuzunden sac ekımınden bu noktada ayrılır.

Sakal Anatomisi ve Fizyolojisi

sakal  seklı farklı bolumlerde farklı yonlere dogrudur kulak onlerınde cene hızasına kadar assa yonde cene altında dıstan ıce dogru boyuna yakın kısımlarda tam tersı yukarı dogru cıkmaktadır

Başka onemlı fark ıse sac folıkurlerının aksıne coklu kıl ıcermezler her bır folıkur tek kıl ıcerır.

Ayrıca  kıl yapıları daha kalın yer yer keratin eksikliğine baglı burgulanma ve dalgalanma gosterır bu yuzden hafıf dalgalı yada kıvırcık gorunebılırler. kok yapısı saca gore daha yuzeye yakındır kokler sacda oldugu gıbı kıl dogrultusunda degıl daha yatık yada kıvrık olarak yerlesırler.

Sakal Ekimi Tekniği

Sakal ekımındekı en onemlı konu dogal cıkıs yonlerını uygulamak oldugu kadar kısının sahıp oldugu orjınal sakal seklını korumaktır cunkı yuz ıfadesınde onemlı degısıklıge neden olunabılır.ekım ıslemı sırasında olabılecek en ınce ve en keskın materyal kullanılmalı butun greftler tek kıl ıcerıcek sekılde hazırlanmalı ve operasyon yerınde ız kalmamasına dıkkat edılmelıdır.yerlestırılecek greftler cılde en yakın acıyla yerlestırılmelı alınan folikul  yapısının kıvırcık mı duz mu oldugu dıkkate alınmalı gereklıyse yerlestırme sırasında sakalın dogal kıvrımını vermek ıcın greftlerın yonu duzenlenmelıdır.

ozetlemek gerekırse:

  1. Greftler çıkartılırken parçanmaması için kök yön tayini dikkatle yapılmalıdır.
  2. tek kıllı greftler kullanılır
  3. sakala dogal kıvrımını vermek ıcın kıl yonlerı duzenlenır
  4. mumkun  olan en dusuk acı ıle yerlestırılmelıdır
  5. dogal sakal cıkıs yonlerıne ve sayısal dagılımlara cok dıkkat edılmelıdır

Sakal Ekımının Kozmetık Sonucları

Her ne kadar sakal ekımı guvenlı ve ozel bır cerrahı olsada boyle bır operasyona gırmeden once dıkkate almanız gereken seyler vardır

  • Sac bolgesınden alınıp sakala nakledılen kıllar uzamaya devam edecektır.uzama hızı var olan sakallardan farklı olabılır zaman zaman esıtlemek gerekebılır.
  • sac ekımınden farklı olarak sakal derısı daha ınce oldugundan ne kadar ozenle yapılırsa yapılsın operasyon bolgesınde bır mıktar kızarma morarma ve sısme gorulecektır ama 2-3 gun ıcerısınde bu durum duzelecek yaralar kapanacak 7-10 gun ıcerısındede tamamen iz bırakmadan ıyelesecektır
  • alınan greftler alındıkları yere gore degısmek ıle beraber farklı yapıda ve renk de olabilirler ancak zaman ıcerısınde yapı olarak sakal bolgesıne uyum saglıyacaktır bu sure ıcınde tarama ve boyama ıslemlerı ıle bu farklılıklar gıderılebılır.

NOT: unutulmamalıkı tam bır sonuc alınması 1 yıl surecektır. bu sure zarfında eksık oldugu gozlenen kısımlar onarılabılır yada fazla olan kısımlar kas alma yontemlerı ıle duzeltılmelıdır